form
vyhledavani


Výzkum AC: Nejednoznačný vítěz, slabiny hypotenčních kalkulaček.

U hypotéky již není prioritou jen výše měsíčních splátek. Vzhledem k nízkým úrokovým sazbám a počtu finančních institucí, které o klienty tvrdě bojují, mnohdy rozhodují další faktory.

ilustrative images

Stále důležitější je přístup a flexibilita poradců a významnou roli hraje i další nabídka bonusů a výhodných bankovních produktů, které mohou klienti k dlouhodobému závazku využít. Nejvíce informací v tomto směru poskytla Hypoteční banka. Komerční banka a Česká spořitelna nabízí zase nejmenší možné měsíční splátky a společně s Modrou pyramidou i nejmenší roční úrok.

Z průzkumu dále vyplynulo, že nelze spoléhat jen na prostý výpočet pomocí internetových kalkulaček. Pracují s mnohem méně informacemi a jejich výsledky se tak neshodují s nabídkami, které lze získat přímo v pobočkách finančních institucí. Rozdíly jsou u výše úroku i u měsíčních splátek. Varovným signálem jsou pak duplicitní stránky, které budí dojem, že pochází od různých nezávislých poskytovatelů, ale nabídku směřují ke konkrétním brokerským společnostem. Některé kalkulačky také obratně manipulují s výší úroků u jednotlivých bank, s cílem je upřednostnit.

Vlastní průzkum formou mystery shoppingu proběhl od 23. března 2015 do 27. dubna 2015. Výzkum nebyl financován žádným subjektem, slouží pouze k marketingovým účelům společnosti Analytické centrum s.r.o.

Hodnotila se výše splátky, roční úrok a přístup poradce. Žadatelem byl svobodný, bezdětný muž, který ukončil vysokou školu bakalářskou zkouškou. Pracuje již 10 měsíců na dobu neurčitou s měsíčním příjmem 18 600 Kč. Do průzkumu bylo zahrnuto 11 nejznámějších bank a 1 stavební spořitelna. Ve všech případech byly kalkulovány dvě varianty hypotečního úvěru. První počítala s koupí bytu v hodnotě 2 mil. Kč s tím, že 600 tis. Kč je možné využít z vlastních zdrojů. Druhá varianta počítala se stejným bytem, ovšem za podmínky co možná nejmenšího podílu vlastních zdrojů při zachování solidního úroku. Splatnost hypotéky byla v obou případech 30 let s pětiletou dobou fixace.


 
© 2006-2011 Analytické centrum s.r.o., All Rights Reserved.
Vytvořeno ve spolupráci Adineo s.r.o. & Bytegang Project