form
vyhledavani


České Vánoce: dárky pro 7 blízkých a hlavně kosmetika

Sedm dárků pro sedmičku nejbližších, průměrně za 5800 korun. Tak vypadají tuzemské vánoční počty podle posledního výzkumu, který si zadal server Marketoskop u společnosti Analytické centrum.

ilustrative images

"Čtrnáct procent oslovených ještě vůbec netuší, jaký dárek koupí a nechává to na poslední chvíli. V drtivé většině případů jsou to muži," říká šéf výzkumné agentury Karel Škácha. Každopádně stejně jako loni ovládne české Vánoce kosmetika, knihy a oblečení.

Nejčastější dárky:
1 2 3 4 5 6
Kosmetika Kniha Oblečení Mobil Parfém Prádlo
39 % 26 % 24% 6 % 6% 5%

Jako tradičně se bude za dárky nejvíc utrácet v Praze a nejméně na severu Česka. "Čtvrtina respondentů plánuje výrazně snížit své vánoční rozpočty," komentuje Škácha s tím, že jen dvě procenta je letos ochotna vzít si na dárky půjčku. "Může to být i tím, že si velké množství lidí vzalo půjčky už v minulosti a teď už i vzhledem k současné ekonomické situaci, radši šetří," dodává Škácha.
Nejčastějším zdrojem vánočních dárků by měl být s drtivou převahou obchodní řetězec Tesco. "Necelé dvě třetiny oslovených ale chce koupit alespoň jeden dárek v internetových obchodech. Nejpopulárnější obchody jsou Alza.cz, Mall.cz a Aukro. Mezi velké se ale dostala i on-line hračkárna Dráčik.cz, " dodává Škácha. Z kamenných prodejen se kromě Tesca ukazují jako nejčastější zdroj vánočních dárků obchody dm drogerie a IKEA.

Nejpopulárnější on-line obchody
1 2 3 4 5
Alza.cz Mall.cz Aukro.cz Dráčik.cz Kasa.cz
10 % 8% 4 % 3,2 % 2,9 %
Nejpopulárnější kamenné obchody
1 2 3 4 5
Tesco dm drogerie IKEA Sephora New Yorker
14 % 5 % 3,4 % 3,1 % 3,5 %

Průzkumu probíhal během listopadu ve 197 městech a obcích a zapojilo se do něj 1049 respondentů s věkovým průměrem 34,3 let. „Analytické centrum využívá síť 2200 registrovaných uživatelů, kteří dle zadaných kritérií rekrutují respondenty. To je hlavní výhoda při zpracování a ověřování dat." dodal Škácha.

Hlavní citace:

http://www.ceskatelevize.cz/

http://tn.nova.cz/zpravy/ekonomika/

http://www.financninoviny.cz/

http://www.blesk.cz/

http://www.denik.cz/


 
© 2006-2011 Analytické centrum s.r.o., All Rights Reserved.
Vytvořeno ve spolupráci Adineo s.r.o. & Bytegang Project